27 Şubat 2014 Perşembe

Bağcılar’da Lise Öğrencileri Üniversitelerini Seçiyor

Bağcılar’da Lise Öğrencileri Üniversitelerini Seçiyor

bagcilar da lise ogrencileri universitelerini Bağcılarda Lise Öğrencileri Üniversitelerini SeçiyorBağcılar Belediyesi’nin lise son sınıf öğrencilerine yönelik hazırladığı “Üniversitemi Seçiyorum” adlı proje kapsamında üniversitelere günlük geziler düzenleniyor.

Bağcılar Belediyesi’nin lise son sınıf öğrencilerine yönelik hazırladığı “Üniversitemi Seçiyorum” adlı proje kapsamında üniversitelere günlük geziler düzenleniyor. Bağcılarlı öğrenciler proje kapsamında İstanbul’daki bazı üniversite kampüslerini ziyaret edip, bilgi alıyor.
Bağcılar’da üniversiteye giren öğrenci sayısının artması için projeler hayata geçiriliyor. Bağcılar Belediyesi’nin lise son sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırladığı “Üniversitemi Seçiyorum” adlı proje kapsamında üniversitelere günlük geziler düzenleniyor. Eğitim ve öğretimlerinin en önemli safhası olan üniversite sınavını kazanmak için yoğun şekilde ders çalışan öğrenciler, düzenlenen bu sosyal geziler sırasında üniversite kampüslerini ziyaret ediyor. Rehberler eşliğinde gerçekleşen bu ziyaretler sırasında öğrenciler, sınıfları, kantini, kütüphaneleri, spor alanlarını gezme imkanı buluyor. Rehberler ziyaretçi öğrencilere üniversitenin öğrenci kontenjanı, üniversite sınav puanı, öğretim üyesi kadrosu ve diğer sosyal ve kültürel imkanlarıyla ilgili bilgi veriyor. Bu geziler sonucunda öğrenciler üniversite sınavını kazanmaları halinde hangi üniversiteye tercih yapacakları konusunda kolayca karar verebilecekleri bilgilere sahip oluyor.
ÖĞRENCİLER HER GÜN İKİ KEZ 4 OTOBÜSLE ÜNİVERSİTELERİ GEZİYOR
Kentsel mimari anlamında önemli yatırımların gerçekleştirildiği ve projelerin hayata geçirildiği Bağcılar ilçesinde sosyal ve kültürel faaliyetlere de ağırlık veriliyor. Bağcılar’a verdiği hizmetlerde her zaman eğitimi ön planda tuttuklarını söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 1992 yılında ilçe statüsü kazanmadan önce öğretmenlerin bile durmak istemediği ilçenin, Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın çabasıyla yeni yollara ve tesislere kavuştuğunu ifade etti. Başkan Çağırıcı, hayata geçirdikleri projelerle eğitim alanında çok önemli mesafe aldıklarını belirtti. Önceki yıl İbni Sina Anadolu Lisesi öğrencilerinin Türkiye’de üniversiteye en fazla öğrenci yerleştirdiğini hatırlatan Çağırıcı, verdikleri emeklerin meyvesini almaya başladıklarını kaydetti. Bağcılar’ın artık sosyal ve kültürel faaliyetleriyle anılmaya başlandığını vurgulayan Çağırıcı, yurt içinden ve yurt dışından tanınmış akademisyen ve bilim adamlarının da katıldığı 6 uluslararası sempozyum düzenlediklerini belirtti. Hizmete sundukları Bilgi Evleri’nde öğrencilerin zihinsel ve fiziksel aktivitelere katıldığını belirten Çağırıcı, Bağlar Mahallesi’nde açtıkları Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’ndeki öğrencilerin de önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Çağırıcı şunları söyledi: “1992 yılında ilçemizde 16 devlet okulu vardı. Şimdi ise 96′sı devlet okulu olmak üzere 116 okulumuzda 180 bin öğrencimiz eğitim görüyor. Kemerburgaz Üniversitesi’nden sonra Medipol Üniversitesi Hastanesi’ni de hizmete açtık. 3. bir üniversitenin yüksek okul proje çalışmaları da devam ediyor.”
“DOĞRU TERCİH YAPMALARINA YARDIMCI OLUYORUZ”
Başkan Çağırıcı, lise son sınıftaki öğrencilerin isabetli tercih yapabilmesi amacıyla kendilerine yardımcı olmaya çalıştıklarını da belirterek, “Üniversitemi Seçiyorum projemizi hayata geçirdik. Her gün Sabah ve öğle saatlerinde 4 otobüsle üniversitelere geziler düzenliyoruz. Bu gezilere katılan öğrencilerimiz üniversite kampüslerini geziyor ve rehberlerden bilgi alıyorlar. Böylece hangi üniversitede ve hangi bölümde okumak istiyorlarsa kolayca tercih yapabilecek bilgiye sahip oluyorlar. Üniversiteli öğrenci ağabeyleriyle derslere girerek o atmosferi soluyorlar. Amacımız onların bu sınav maratonunu geçmelerinden sonra doğru üniversite ve bölüme yerleşerek eğitim görmelerine yardımcı olmak. Üniversiteli öğrenci sayısının artmasıyla birlikte modern konutları inşa ettiğimiz Bağcılarımız sosyal ve kültürel anlamda da hak ettiği seviyeye ulaşmış olacak” diye konuştu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder